Kā pārbaudīt vairogdziedzeri?
Foto: Ligita Arnicāne
Vairogdziedzeris ir neliels dziedzeris kakla lejasdaļā, tā forma atgādina tauriņu.
Vairogdziedzera hormoni regulē vielmaiņas ātrumu, enerģijas izmantošanu šūnās, ietekmē sirdsdarbības tempu, nervu sistēmu, ķermeņa svaru un temperatūru, holesterīna līmeni asinīs, vēdera izeju, menstruālo ciklu. Bērna nervu sistēmas un intelekta attīstībai ļoti svarīgi, lai grūtniecības laikā mātei būtu pietiekošs vairogdziedzera hormonu daudzums.
Nogurums, nespēks, svara pieaugums, salīgums, aizdusa pie fiziskas slodzes, aizcietējumi, gausāka domāšana, koncentrēšanās grūtības, depresija, sausa āda, sejas tūska vai uzacu izzušana var liecināt par vairogdziedzera hormonu trūkumu. Savukārt ātra sirdsdarbība, svara zudums, pastiprināta svīšana, karstuma sajūta, iekšējs nemiers, trauksme, raudulība, roku trīce, pastiprināta matu izkrišana varētu liecināt par pastiprinātu vairogdziedzera darbību. Tomēr jāatceras, ka visām minētajām sūdzībām var būt arī citi cēloņi.
Ja vēlaties pārliecināties par sava vairogdziedzera veselību, iesaku veikt vairogdziedzera ultrasonoskopiju un doties uz laboratoriju noteikt TSH (tireotropo hormonu), fT4 (brīvo tiroksīnu), bet plānojot grūtniecību arī antiTPO (antivielas pret tireoperoksidāzi). Savukārt analīžu rezultātus un ultrasonoskopijas aprakstu izvērtē endokrinologs, lai sniegtu rekomendācijas vairogdziedzera slimību ārstēšanā un veselības saglabāšanai.