Katram 25. iedzīvotājam varētu būt nediagnosticēts cukura diabēts!
Latvijā katram 25. iedzīvotājam ir 2. tipa cukura diabēts, bet vēl aptuveni 82 000 cilvēki nezin, ka slimo ar cukura diabētu. Šajā ierakstā pastāstīšu kādam jābūt glikozes līmenim asinīs un kā atklāt cukura diabētu agrīni. Jo savlaicīgāk izdodas konstatēt 2.tipa cukura diabētu, jo labāk varam saglabāt un uzlabot veselību.
Cukura diabēta gadījumā asinīs paaugstinās glikozes līmenis (vienkāršības labad reizēm vārds glikoze tiek aizstāts ar neprecīzāku apzīmējumu "cukurs"). Uzreiz atklāšu, ka glikozes līmenim asinīs no rīta tukšā dūšā jābūt zem 5,6 mmol/l.
Reizēm cukura diabētu atklāju, kad konsultēju dēļ mezgliem vairogdziedzerī, D vitamīna trūkuma vai kādas citas saslimšanas. Cukura diabētu iespējams diagnosticēt pārskatot iepriekš veiktās analīzes Jā, tieši tik vienkārši! Iesaku katram pārskatīt savus iepriekšējos glikozes rādījumus analīzēs! Kā vienojāmies iepriekš, glikozei norīta tukšā dūšā jābūt zem 5,6 mmol/l. Ja divās analīzēs glikoze sasniedz vai pārsniedz 7 mmol/l, nepieciešams konsultēties ar endokrinologu kā vislabāk saglabāt veselību un ārstēt cukura diabētu. Ja glikoze asinīs bijusi starp 5,6 mmol/l un 7 mmol/l, jāveic glikozes tolerances tests (par to var lasīt tālāk).
Iesaku noteikt glikozes līmeni asinīs, ja pagājis vismaz gads no ieprikšējās analīzes,kur glikoze asinis norīta tukšā dūšā ir zemāka par 5,6mmol/l. Glikozes līmeni asinīs iespējams noteikt jebkurā tuvākajā laboratorijā arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma,tad maksa varētu būt ap 2 eiro (~1 eiro pati glikozes analīze un ~ 0.71 eiro par asins parauga paņemšanu). Uz laboratoriju jādodas no rīta tukšā dūšā (tukšā dūšā nozīmē, ka 8-14 stundas pirms asins analīzēm neesat ēdis), glikozes līmeni noteiks asinīs no vēnas.
- Ja glikozes līmenis tukšā dūšā ir zemāks par 5.6 mmol/l, tad Jums visticamāk nav cukura diabēts un tālāka izmeklēšana nav nepieciešama.
- Ja glikozes līmenis virs 5.6 mmol/l, bet zemāks par 7.0 mmol/l, nepieciešama papildus izmeklēšana - glikozes tolerances tests (saukts arī par glikozes slodzes testu). Glikozes tolerances testu veic no rīta tukšā dūšā. Laboratorijā nosaka glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā, tad dažu minūšu laikā jāizdzer ~250 ml ūdens, kurā izšķīdināti 75 g glikozes un divas stundas jāsēž laboratorijā, lai pēc 2 stundām atkārtoti noteiktu glikozes līmeni asinīs. Svarīgi 2 stundas tiešām sēdēt laboratorijā, jo pastaigas samazina glikozes līmeni asinīs un izmaina testa rezultātu. Divas stundas pēc 75 g glikozes uzņemšanas glikozei būtu jābūt zem 7.8 mmo/l. Ja 2 stundas pēc testa glikoze ir starp 7,8 un 11 mmol/l, iesaku doties uz konsultāciju pie endokrinologa, lai uzzinātu kā visefektīvāk mazināt cukura diabēta iespējamību nakotnē. Ja 2 stundas pēc testa ar 75 g glikozes rezultāts ir 11,1 mmol/l vai vairak, tad cukura diabēta diagnoze ir pierādīta. Endokrinologs palīdzēs izvēlēties piemērotāko cukura diabēta ātstēšanu un sniegs rekomendācijas, kā katrs pats var sniegt milzu ieguldījumu savas veselības uzlabošanā.
- Ja glikozes līmenis asinīs ir 7.0 vai augstāks, tad atkārtoti nosakāms glikozes līmenis asinīs citā rītā. Divās analīzēs glikozes līmenis tukšā dūšā 7 mmol/l vai augstāks arī pierāda cukura diabētu. Iesaku konsultēties ar enokrinologu.
- no rīta tukšā dūšā divās sekojošās analīzēs glikozes līmenis asinīs ir 7 mmol/l vai augstāks
- glikozes tolerances testā divas stundas pēc 75 g glikozes ieņemšanas glikozes līmenis ir 11.1mmol/l vai augstāks
- glikozes līmenis asinīs pārsniedz 11.1 mmol/l un ir pastiprināta dzeršana, urinēšana.
Jau šodien veicot nelielas pārmaiņas savā ikdienā (dzīvesveidā un ēšanas paradumos) varam sasniegt lielus ieguvumus veselībai nākotnē. Kādā no nākošiem ierakstiem pastāstīšu sīkāk.