Izmaiņas privātprakses cenrādī
No 1. marta spēkā stājas jauns cenrādis - endokrinologa kosultācija 35 eiro. Privātpraksē endokrinologa konsultācija kā ierasts pieejama ļoti ātri - dažu dienu līdz nedēļas laikā, konsultācijai atvēlētas 40 minūtes.
Kā sagatavoties ārsta konsultācijai?
Uzlabojam veselību, kāpinot ikdienas fizisko aktivitāti!
Vai mājās, darbā, lielveikalos un citur izmanto liftu, eskalatoru? Iesaku izvēlēties kāpt pa kāpnēm! Iespējams, ka šobrīd varēsi uzkāpt vien dažus stāvus, taču arī tas ir ieguvums veselībai. Pēc nedēļas mēģini kāpt par stāvu vairāk. Ar katru dienu kāpšana kļūs arvien vieglāka.
Dodamies uz darbu ar kājām!
Vai darba vieta atrodas vien pāris kilometrus no mājām? Kā būtu, ja rīt uz darbu dotos kājām? Šādi iespējams ievērojami palielināt ikdienā nostaigāto soļu skaitu.
Ja ikdienā pārvietojies ar sabiedrisko transportu, izkāp pieturu ātrāk un atlikušo ceļu ej kājām. Pēc nedēļas mēģi noiet jau divas pieturas!
Novietojam auto tālāk!
Novieto auto stāvlaukuma tālākā daļā, lai līdz lielveikalam, darbam vai mājām būtu jāiet par dažiem soļiem vairāk.
Dodamies pastaigās!
Ja šobrīd dzīvesveids ir mazkustīgs, tad visefektīvākais veids kā sasniegt 10 000 soļus vai noiet 5 - 7 km dienā ir doties pastaigās.
Vai būtu iespējams atrast stundu sava brīvā laika (lasi - pārdalīt pie TV vai datora pavadītu stundu) pastaigai? Ja pēc garas, sedošas darba dienas ir liels nogurums, pamēģini tomēr iziet ārā un sākt iet. Visgrūtākais ir tieši pieņemt lēmumu, piespiesties iziet pastaigā. Kad esi jau ārā un sāc likt soli pēc soļa, spēks radīsies un pieaugs pastaigas laikā.
Ja līdz šim veic 1000 soļus dienā, tad centies nostaigāt 2000 dienā. Tālāk jau jutīsi kādā tempā kāpināt pastaigu garumu.
Ja šobrīd nestaigā gandrīz nemaz, tad sāc ar pastaigu apkārt kvartālam. Pēc nedēļas, iespējams, varēsi apiet jau diviem kvartāliem.
Staigāt vajadzētu mundra solī, kas katram no mums nozīmē savu ātrumu. Pastaigas raitā solī mazina cukura līmeni asinīs un uzlabo veselību.
Ļoti priecājos par tiem maniem pacientiem, kam izdevies kāpināt ikdienas fiziskās aktivitātes un ļoti ievērojami veselīgi mazināt ķermeņa svaru. Jūs mani iedvesmojat turpināt iesākto darbu.
Katram 25. iedzīvotājam varētu būt nediagnosticēts cukura diabēts!
Latvijā katram 25. iedzīvotājam ir 2. tipa cukura diabēts, bet vēl aptuveni 82 000 cilvēki nezin, ka slimo ar cukura diabētu. Šajā ierakstā pastāstīšu kādam jābūt glikozes līmenim asinīs un kā atklāt cukura diabētu agrīni. Jo savlaicīgāk izdodas konstatēt 2.tipa cukura diabētu, jo labāk varam saglabāt un uzlabot veselību.
Cukura diabēta gadījumā asinīs paaugstinās glikozes līmenis (vienkāršības labad reizēm vārds glikoze tiek aizstāts ar neprecīzāku apzīmējumu "cukurs"). Uzreiz atklāšu, ka glikozes līmenim asinīs no rīta tukšā dūšā jābūt zem 5,6 mmol/l.
Reizēm cukura diabētu atklāju, kad konsultēju dēļ mezgliem vairogdziedzerī, D vitamīna trūkuma vai kādas citas saslimšanas. Cukura diabētu iespējams diagnosticēt pārskatot iepriekš veiktās analīzes Jā, tieši tik vienkārši! Iesaku katram pārskatīt savus iepriekšējos glikozes rādījumus analīzēs! Kā vienojāmies iepriekš, glikozei norīta tukšā dūšā jābūt zem 5,6 mmol/l. Ja divās analīzēs glikoze sasniedz vai pārsniedz 7 mmol/l, nepieciešams konsultēties ar endokrinologu kā vislabāk saglabāt veselību un ārstēt cukura diabētu. Ja glikoze asinīs bijusi starp 5,6 mmol/l un 7 mmol/l, jāveic glikozes tolerances tests (par to var lasīt tālāk).
Iesaku noteikt glikozes līmeni asinīs, ja pagājis vismaz gads no ieprikšējās analīzes,kur glikoze asinis norīta tukšā dūšā ir zemāka par 5,6mmol/l. Glikozes līmeni asinīs iespējams noteikt jebkurā tuvākajā laboratorijā arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma,tad maksa varētu būt ap 2 eiro (~1 eiro pati glikozes analīze un ~ 0.71 eiro par asins parauga paņemšanu). Uz laboratoriju jādodas no rīta tukšā dūšā (tukšā dūšā nozīmē, ka 8-14 stundas pirms asins analīzēm neesat ēdis), glikozes līmeni noteiks asinīs no vēnas.
- Ja glikozes līmenis tukšā dūšā ir zemāks par 5.6 mmol/l, tad Jums visticamāk nav cukura diabēts un tālāka izmeklēšana nav nepieciešama.
- Ja glikozes līmenis virs 5.6 mmol/l, bet zemāks par 7.0 mmol/l, nepieciešama papildus izmeklēšana - glikozes tolerances tests (saukts arī par glikozes slodzes testu). Glikozes tolerances testu veic no rīta tukšā dūšā. Laboratorijā nosaka glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā, tad dažu minūšu laikā jāizdzer ~250 ml ūdens, kurā izšķīdināti 75 g glikozes un divas stundas jāsēž laboratorijā, lai pēc 2 stundām atkārtoti noteiktu glikozes līmeni asinīs. Svarīgi 2 stundas tiešām sēdēt laboratorijā, jo pastaigas samazina glikozes līmeni asinīs un izmaina testa rezultātu. Divas stundas pēc 75 g glikozes uzņemšanas glikozei būtu jābūt zem 7.8 mmo/l. Ja 2 stundas pēc testa glikoze ir starp 7,8 un 11 mmol/l, iesaku doties uz konsultāciju pie endokrinologa, lai uzzinātu kā visefektīvāk mazināt cukura diabēta iespējamību nakotnē. Ja 2 stundas pēc testa ar 75 g glikozes rezultāts ir 11,1 mmol/l vai vairak, tad cukura diabēta diagnoze ir pierādīta. Endokrinologs palīdzēs izvēlēties piemērotāko cukura diabēta ātstēšanu un sniegs rekomendācijas, kā katrs pats var sniegt milzu ieguldījumu savas veselības uzlabošanā.
- Ja glikozes līmenis asinīs ir 7.0 vai augstāks, tad atkārtoti nosakāms glikozes līmenis asinīs citā rītā. Divās analīzēs glikozes līmenis tukšā dūšā 7 mmol/l vai augstāks arī pierāda cukura diabētu. Iesaku konsultēties ar enokrinologu.
- no rīta tukšā dūšā divās sekojošās analīzēs glikozes līmenis asinīs ir 7 mmol/l vai augstāks
- glikozes tolerances testā divas stundas pēc 75 g glikozes ieņemšanas glikozes līmenis ir 11.1mmol/l vai augstāks
- glikozes līmenis asinīs pārsniedz 11.1 mmol/l un ir pastiprināta dzeršana, urinēšana.
Jau šodien veicot nelielas pārmaiņas savā ikdienā (dzīvesveidā un ēšanas paradumos) varam sasniegt lielus ieguvumus veselībai nākotnē. Kādā no nākošiem ierakstiem pastāstīšu sīkāk.
Kā pārbaudīt vairogdziedzeri?
Foto: Ligita Arnicāne
Vairogdziedzeris ir neliels dziedzeris kakla lejasdaļā, tā forma atgādina tauriņu.
Vairogdziedzera hormoni regulē vielmaiņas ātrumu, enerģijas izmantošanu šūnās, ietekmē sirdsdarbības tempu, nervu sistēmu, ķermeņa svaru un temperatūru, holesterīna līmeni asinīs, vēdera izeju, menstruālo ciklu. Bērna nervu sistēmas un intelekta attīstībai ļoti svarīgi, lai grūtniecības laikā mātei būtu pietiekošs vairogdziedzera hormonu daudzums.
Nogurums, nespēks, svara pieaugums, salīgums, aizdusa pie fiziskas slodzes, aizcietējumi, gausāka domāšana, koncentrēšanās grūtības, depresija, sausa āda, sejas tūska vai uzacu izzušana var liecināt par vairogdziedzera hormonu trūkumu. Savukārt ātra sirdsdarbība, svara zudums, pastiprināta svīšana, karstuma sajūta, iekšējs nemiers, trauksme, raudulība, roku trīce, pastiprināta matu izkrišana varētu liecināt par pastiprinātu vairogdziedzera darbību. Tomēr jāatceras, ka visām minētajām sūdzībām var būt arī citi cēloņi.
Ja vēlaties pārliecināties par sava vairogdziedzera veselību, iesaku veikt vairogdziedzera ultrasonoskopiju un doties uz laboratoriju noteikt TSH (tireotropo hormonu), fT4 (brīvo tiroksīnu), bet plānojot grūtniecību arī antiTPO (antivielas pret tireoperoksidāzi). Savukārt analīžu rezultātus un ultrasonoskopijas aprakstu izvērtē endokrinologs, lai sniegtu rekomendācijas vairogdziedzera slimību ārstēšanā un veselības saglabāšanai.
D-vitamīns: saules aizstāšana ziemā
Līdzās D vitamīna svarīgajai lomai kaulu stiprināšanā, arvien vairāk pierādījumus izdodas iegūt par citām pozitīvām šī vitamīna īpašībām. D vitamīns regulē imūno sistēmu, mazina iekaisuma reakcijas, var palīdzēt novērst dažādu audzēju veidošanos, iespējams, samazina bīstamu asinsvadu aterosklerotisko pangu veidošanos, samazina asinsspiedienu un novērš metabolo sindromu, kas cieši saistīts ar 2. tipa cukura diabēta attīstīšanos. Cilvēkiem ar optimālu D vitamīna līmeni ir mazāka iespējamība saslimt ar cukura diabētu. Diemžēl daba Ziemeļos dzīvojošos nelutina, jo UVB saules stari, kas veido D vitamīnu ādā, Latviju sasniedz vien vasaras mēnešos. Taču tas nenozīmē, ka tur neko nevar darīt.
Dienvidnieki – saules lutināti
Visīsākais ceļš cauri atmosfērai saules stariem līdz Zemei jāmēro pie ekvatora un tropu joslā, kur ultravioletie B (UVB) stari ir visintensīvākie. Pietiekošs UVB saules starojums (viļņu garums 280-320 nm), lai gandrīz visu gadu ādā veidotos pietiekošs D3 vitamīna līmenis, ir pasaules daļā, kas atrodas no ekvatora līdz 37. ziemeļu un dienvidu platuma paralēlēm. Latvija (arī Aļaska) izvietota uz 57. ziemeļu platuma paralēles, saules stari krīt slīpāk, lielāka daļa UVB staru absorbējas atmosfērā, tādēļ D vitamīna veidošanās ādā iespējama tikai no maija līdz septembrim. Arī mākoņains laiks samazina D vitamīna veidošanos ādā. Lielbritānijā veiktā pētījumā noskaidrots, ka D vitamīna līmenis asinīs Aberdīnas iedzīvotājiem Skotijā (57. ziemeļu platuma paralēle) ir vidēji par 10 nmol/l zemāks kā Gilfordas iedzīvotājiem Anglijā (51. ziemeļu platuma paralēle). Zinātnieki pieļauj, ka Lielbritānijas ziemeļos cilvēki izvēlas vairāk laika pavadīt iekštelpās, jo ir aukstāks, skarbāki laikapstākļi. Jāatzīst, ka arī Latvijā pastaigas, riteņbraukšana, nūjošana un skriešana ārā svaigā gaisā ir mazāk populāras kā Zviedrijā, kur pat lietus un sals neattur iedzīvotājus no veselīgajām fiziskajām aktivitātēm. Pat uzturoties saulē, D vitamīns ādā varētu veidoties nepietiekoši: pēc 65 gadu vecuma, cilvēkiem ar ķermeņa masas indeksu virs 34 kg/m2 (ĶMI aprēķina ķermeņa masu kilogramos izdalot ar auguma garumu metros un vēlreiz izdalot ar auguma garumu metros), kā arī nēsājot apģērbu un galvassegu, kas pilnīgi nosedz seju un ķermeni. Tomēr der atcerēties, ka vasarā uzturoties saulē ilgāk par 15 minūtēm, lietojams saules aizsargkrēms ar SPF vismaz 15 pirms āda kļuvusi apsārtusi vai pat apdegusi.
Saules enerģija uzturā
Ir valstis, kur pieņemts D vitamīnu pārtikas produktos un D vitamīna preparātos mērīt mikrogramos (µg), Latvijā lieto mērvienību - starptautiskās vienībās (SV 1 µg vitamīna D3 atbilst 40 SV.
Ar uzturu katru dienu uzņemt pietiekošu D vitamīna daudzumu izdodas reti. Tikai atsevišķi pārtikas produkti satur nozīmīgu D3 vitamīnu daudzumu, piemēram, olu dzeltenums 504 SV/100 g (viens olas dzeltenums sver ap 18 g, tātad satur ~ 90 SV), treknās zivis (lasis, sumbrija, siļķes, sardīnes) 200-640 SV/100 g. Dzīvnieku izcelsmes produkti (gaļa, aknas, tauki, nieres) satur tikai 4-60 SV/100g D3 vitamīna.
D2 vitamīna avots ir meža sēnes 520-1200 SV/ 100 g neapstrādātu sēņu, taču veikalā nopērkamās kultivētās sēnes vitamīnu D2 nesatur, jo tiek audzētas bez saules gaismas un UVB starojuma.
Somijā un Zviedrijā piens ražošanas procesā tiek bagātināts ar D vitamīnu. Kopš šīs obligātās prasības ieviešanas, ievērojami mazinājies D vitamīna deficīts abās valstīs. Šobrīd arī Latvijā nopērkams ar D vitamīnu bagātināts piens, kas satur 30 SV vitamīna D 100 ml.
Aktīvā D vitamīna radīšana organismā
Organisms pats izveido aktīvo D vitamīnu, izmantojot gan caur ādu, gan uzturu iegūto vitamīnu.
Ādā saražotais vitamīns D3 iekļūst ādas sīkajos asinsvados – kapilāros, ar asins straumi nonāk aknās. Savukārt ar uzturu vai D vitamīna preparāta veidā uzņemtais D2 un D3 vitamīns kopā ar tauku molekulām uzsūcas tievajās zarnās (uzsūcas 62-91% no zarnu traktā nokļuvušā D vitamīna), tad ar limfu un asins plazmu arī nonāk aknās. Lai rastos aktīvais D vitamīns, kas nodrošina labāku kalcija un fosfora uzsūkšanos zarnās, kavē kalcija ņemšanu no kauliem un stiprina veselību, nepieciešamas divas neaktīvo D2 un D3 vitamīna pārvērtības, kas notiek aknās un sekojoši nierēs. Aknās D2 un D3 vitamīnam tiek pievienota hidroksilgrupa pie 25. oglekļa atoma, veidojas D 25-hidroksivitamīns jeb kalcidiols.
Tieši D 25(OH) vitamīna līmenis nosakāms laboratorijā asins paraugā, tas vislabāk atspoguļo kopējo (gan ādā sintezētā D3, gan ar uzturu uzņemtā D2) nodrošinājumu ar D vitamīnu. Kopējā D vitamīna līmenim visu gadu jābūt virs 30 ng/ml, lai saglabātu muskuļu un skeleta sistēmas veselību. Lai rastos aktīvais D vitamīns kalcitriols jeb D 1,25-dihidrksivitamīns, nepieciešama vēl vienas hidroksil- grupas pievienošana pie 1. oglekļa atoma, kas notiek nieres. Ja ir smagas pakāpes aknu vai nieru darbības traucējumi, aktīvā D vitamīna veidošanās var samazināties vai nenotikt.
D vitamīns – kalcijam un ne tikai
D vitamīns ir nepieciešams, lai ar uzturu uzņemtais kalcijs no zarnu trakta nonāktu asinīs jeb uzsūktos. D vitamīns nodrošina optimālu kalcija līmeņa uzturēšanu, kaulu veselību un muskuļu funkciju. Pazemināts D vitamīna līmenis jeb D hipovitaminoze var būt cēlonis nespecifiskām muskuļu sāpēm, muskuļu vājumam, zemākam kaulu minerālajam blīvumam, augstākam riskam saslimt ar osteoporozi, sirds un asinsvadu slimībām, multiplo sklerozi, atsevišķiem vēžu veidiem, tuberkulozi un pat gripu. Zemāks D vitamīna līmenis cilvēkiem ar aptaukošanos skaidrojams ar to, ka tauku šūnas “sagūsta” D vitamīnu, līdz ar to asinīs ir zemāks D vitamīna līmenis, kas dotu ieguvumus veselībai. Cukura diabēta gadījumā nepietiekošs D vitamīna līmenis samazina insulīna veidošanos, D vitamīna papildus uzņemšana var pozitīvi ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu, mazināt iekaisuma reakcijas, tādējādi mazinot cukura diabēta vēlīno komplikāciju iespējamību.
Parasti profilaktiskā D vitamīna deva pieaugušajiem ir 800 - 1000 SV dienā. Profilaktiskā deva nozīmē, ka asins analīzē D 25(OH) vitamīns ir normas robežās - no 30 līdz 60 ng/ml un tiek uzņemts D vitamīns, lai uzturētu esošo optimālo D vitamīna līmeni asinīs . Ja D vitamīna līmenis ir zemāks par 30 ng/ml, piemērotāko D vitamīna devu izvērtēs Jūsu ģimenes ārsts, internists vai endokrinologs. Pieaugušajiem augstākā rekomendētā D vitamīna deva ir 4000 SV ik dienas.
Ārstējot D hipovitaminozi, svarīgi uzņemt arī pietiekošu kalcija daudzumu ar uzturu: vīriešiem un sievietēm pirms menopauzes 1000 mg dienā, menopauzē 1200 mg dienā.
Raksts publicēts diabēta izglītojošā žurnālā "Saule" 2016;3:12